DOLNOŚLĄSKIE LEGENDY

Autor: Marek Oziembłowski
Grafika: częściowo zapożyczona od Andrzej Rusztowicz

Ostatnio aktualizowano: 25.01.2004 r.

 

 


 

 
Napisz do mnie


                     WIĘCEJ...


Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że prawie z każdym miejscem na Dolnym Śląsku wiąże się jakiś legenda. Praktycznie za każdym rogiem znajduje się jakaś kamienica lub obiekt, o którym opowiada przynajmniej jedna legenda lub podanie. We Wrocławiu praktycznie wszystkie budynki w rynku i okolicy mają swoje historie, często ubarwione nutką fantazji. Ale o to właśnie chodzi. To dziki tym opowieściom przekazywanym z pokolenia na pokolenie, życie jest ciekawsze.

Wiele obiektów już dawno zniknęło z powierzchni ziemi, lecz nadal istnieją w naszych umysłach właśnie dzięki temu, że ludzie zapamiętali legendę o tym miejscu.

Dawniej rodzice wychodząc z dziećmi na spacery opowiadali im historie i mijanych właśnie miejscach. Dziś już nie ma takiej tradycji. Wszyscy nieustannie biegną za pieniądzem, rodzice nie mają czasu la dzieci, dzieci zamiast iść na spacer wolą posurfować w internecie lub pooglądać MTV.

Ale zastanówmy się jak wiele przez to tracimy. Następnym razem, nawet w drodze do szkoły, czy pracy rozejrzyj się dookoła, zastanów i posłuchaj jaką historię opowiadają mijane domy i o czym szumią przydrożne drzewa...

 

A na koniec ściąga dla tegorocznych maturzystów, szczególnie jednej maturzystki:) :
LEGENDA: opowiadanie fantastyczne, przeważnie o postaciach  lub wydarzeniach historycznych, oparte zwykle na podaniach ludowych, pełne niezwykłości i cudowności; opowiadanie z życia świętych.


                     WIĘCEJ...